3M Quick Term II

Kábel je nutne nielen vodivo pripojiť, ale jeho konce je taktiež potrebné chrániť pred vniknutím vlhkosti. To je požiadavka platná i pre NN. Pri VN sa k tomu pridávajú ďalšie funkcie a vlastnosti, ako napr. riadenie poľa a ochrana pred plazivými prúdmi, resp. ich účinkami, odolnosť voči UV žiareniu a znečistenému prostrediu, poprípade odolnosť proti preskoku.
Začiatkom sedemdesiatych rokov prišla firma 3M s metódou zmršťovania za studena. Koncovky sú kompletne hotovú a kusovo vyskúšané vo výrobných závodoch, ale pred expedíciou sú radiálne roztiahnuté a nastrčené na nosnú špirálu. V tomto stave majú skladovateľnosť 5 rokov. Pri montáži sa potom len vytiahne nosná špirála a koncovka sa zovrie na pripravený kábel. Zovretie je tak tesné, že zaručuje tesnosť na 0,5 MPa (50 m hlboko pod vodou) bez toho, aby bolo potrebné použiť akékoľvek lepidlo. Vylepšený materiál koncoviek ma prirodzenú odolnosť proti UV žiareniu vďaka energiám molekulárnych väzieb v silikóne, je mimoriadne odolný proti plazivým prúdom a navyše je trvalo ohybný.

Spoľahlivosť a kvalita

 • Najvyšší štandard kvality.
 • Koncovky QT II a QT III sú vyrábane vo výrobných závodoch 3M certifikovaných ISO 9001 a spĺňajú najvyššie požiadavky na kvalitu v priemysle.

Technológia a zmršťovanie za studena (cold shrink™)

 • Silikónová koncovka QT II a QT III predstavuje špičkovú technológiu. Pri výrobe je koncovka roztiahnutá na nosnú špirálu. Po zmrštení na kábel ma stále radiálne zovretie.
 • Tento výrobok je vhodný pre napäťové úrovne od 6kV do 35kV. Nosná špirála umožňuje ľahké zmrštenie a utesnenie koncovky.

Jednoduchá montáž

 • Telo koncovky je z jedného kusu vrátane sukienok a vrstvy pre riadenie poľa.
 • Inštalácia je možná i za mrazu.
 • Jednoduchá a rýchla montáž znižuje pracovné náklady a pri opravách skracuje dobu výpadku linky.
 • S dodatočným materiálom sú tieto koncovky použiteľne i na káble s tienením z medených pások alebo olova a káble konštrukcie SAXKA a DISTRI.
 • V prevedení QT II sú dodávane také koncovky na káble s napustenou izoláciou do 22 kV (ANKTOYPV) a na káble 6 kV bez polovodivej vrstvy (AYKCY, CYKCY).

Silikonový materiál

 • Je hydrofóbny (nepremokavý) materiál.
 • Dokáže obnoviť nepremokavosť povrchu po tom, čo sa vplyvom poškodení stal dočasne premokavý.
 • Pokiaľ dôjde k plazivému prúdu alebo oblúku, nezostane na ňom vodivá uhlíková cesta.
 • Je nehorľavý a neznečisťujúci.
 • Ma hladký povrch, na ktorom priľne len minimálne množstvo nečistôt.
 • Je elastický a odoláva dlhodobému teplotnému namáhaniu a chladu.
 • Je rezistentný proti UV žiareniu, ozónu, minerálnym olejom, kyselinám, alkáliám, rozpúšťadlám, alkoholom, fenolom a aromatickom vodíku.

Normy

Vysokonapäťové spojky 3M spĺňajú požiadavky hlavných svetových noriem IEEE pre USA, VDE pre Nemecko, BS pre Veľkú Britániu, UNE pre Španielsko, EDF pre Francúzsko a ďalšie. Vyhoveli taktiež skúškam podľa ČSN 34 9000. Môžu sa používať vo vnútorných priestoroch i v prostredí, kde sú vystavené dažďu a znečisteniu.

Aplikácia

Dôvodom používania a preferovania koncoviek zmršťovaných za studena je spoľahlivosť a celková cena. Vďaka jednoduchej montáži sa znižuje riziko nepresnosti, znižujú sa náklady na vyškolenie montérov a na pomocné materiály. V celkovej cene sa odráža i to, že je možné použiť jeden súbor na celý rozsah prierezov, a tým sa znižujú náklady na skladovanie. V neposlednej rade je to strata, ktorou utrpí rozvodný podnik odpojením linky na dobu montáže. Jednoduchá a rýchla montáž tuto dobu znižuje na minimum.

QT II
Táto konštrukcia získala najvyššie uznanie ako najjednoduchšia a najspoľahlivejšia technológia montáže VN koncoviek. V dnešnej dobe má 3M s koncovkami už tridsaťročnú prevádzkovú skúsenosť. Taktiež na Slovensku sa stal obľúbeným a je považovaný za najlepšiu VN koncovku na slovenskom trhu. Integrované riadenie poľa. Vo vonkajších prevedeniach integrované sukničky.

QT III
Spoločnosť 3M už niekoľko rokov dodáva tretiu generáciu koncoviek zmršťovaných za studena s označením QT III. U týchto koncoviek došlo k vylepšeniu vlastnosti silikónu, takže koncovka je kratšia a s menším počtom sukienok. Bol zjednodušený montážny postup, odstránenie vymotávania pásky na káblovom oku a nanášanie plniacej pasty.

3M Quick Term II
Fotka Názov Popis Cena za mj bez DPH
3M Quick Term II 3M Quick

Na objednávku
3M Quick Term II 93-EE 605-2/-95
105,16 €
ks
3M Quick Term II 3M Quick

Na objednávku
3M Quick Term II 93-EB 62-1
81,52 €
ks
3M Quick Term II 3M Quick

Na objednávku
3M Quick Term II 93-EE 705-6/-95
558,58 €
ks